Ferace Ne Anlama Gelir?

Ferace Ne Anlama Gelir?

Eski Türk kadın kıyafetleri arasında bulunan ferace Türk Kültürü’nde önemli bir yer edinmiştir. Yaşmak olarak isimlendirilen düz bir örtü ile birlikte kullanılan kıyafetin etek kısmı topuklara kadar ilerlemekteydi. Zamanla biçim ve modelleri değişen kıyafet modellerinin günümüzde de farklı türleri bulunmakta. 19. yüzyılın sonlarına doğru çarşaf giyimin ortaya çıkması ile birlikte neredeyse tamamen ortadan kalktı.

Kadınların kültürümüzde yer alan ve dinin gerekliliklerinden biri olan “ örtünme “ ihtiyacını karşılamak için giyindikleri ferace ürünleri fantazi kumaşlardan, çuhalardan ve soflardan yapılmakta idi. Genel anlamda bakıldığında modellerinin sade bir görüntüde olduğu ve bazı bölümlerinde özel işlemelerin bulunduğu görülebilmekteydi.

Boyun kısmını tam anlamıyla kapatamayan bu kıyafetin yanında “yaşmak” adlı bir örtü türü ile baş ve boyun kısmı kapatılırdı ve genelde birlikte kullanılırlardı. O dönemde kolay kolay solma yapmayan Türk kumaşlarından yapılan bu tarz kıyafetlerin günümüzde de halen bazı yörelerde kullanıldığına şahit olmaktayız. Çok değişik tasarımlara sahip olan ürünlere o dönemde ilgi ve rağbet hayli fazla idi. Bugünkü şekliyle uzun hırka ürünlerine benzediği söylenebilir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Neopren Kumaş Özellikleri

Neopren Kumaş Özellikleri

Online Kanvas Tablo Modelleri

Online Kanvas Tablo Modelleri

Bursa Ev Tadilatı Firması

Bursa Ev Tadilatı Firması

Hayaller Dükkanı Tüm Organizasyonlarınızda Yanınızda

Hayaller Dükkanı Tüm Organizasyonlarınızda Yanınızda

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir